همه چیز راجع به نرم افزار

جیرا (JIRA) 💻

جیرا ابزاری برای مدیریت نرم افزار از مرحله ایده تا بازنشستگی است (ALM) که توسط شرکت اطلسین توسعه یافته است و امکانات مختلفی را جهت رفع نیازهای مشتریان در اختیار کارفرمایان قرار می دهد. این نرم افزار برای ردیابی مشکلات (Bugs)، مسائل (issue) و مدیریت پروژه استفاده می شود.

“اگر مهندس مدیریت پروژه هستید جیرا به دردتون میخوره”

جیرا چیست؟
لوگو جیرا

جیرا یکی از محصولات اصلی شرکت اطلسین است که در کنار نرم افزار کانفلوئنس، پلتفرم همکاری تیمی این شرکت، ارائه می شود. اطلسین شرکت استرالیایی خدمات دهنده ای در حوزه نرم افزار است که متخصص ارائه محصولات برای توسعه دهندگان نرم افزار، مدیران پروژه و مدیریت محتوا است. جیرا و کانفلوئنس دوتا از محبوب ترین محصولات این شرکت هستند.
جیرا ابزاری منعطف برای ردیابی مسائل است که به تیم ها کمک می کند تا کار خود را برنامه ریزی و مدیریت کرده و برای آن گزارش تهیه کنند. کاربران این نرم افزار می توانند براساس نوع بسته استفاده شده متغیر باشند. برای نمونه، بسته نرم افزاری جیرا بیشتر توسط مهندسان و توسعه دهندگان نرم افزار استفاده می شود، درحالی که هسته جیرا بیشتر بین تیم های تجاری و بازاریابی محبوبیت دارد و میز خدمات جیرا هم توسط کارمندان و مشتریان استفاده می شود. پیکربندی منعطف و قابل ارتقاء جیرا باعث می شود تا این نرم افزار در حوزه های مختلفی از جمله سلامت، تجارت، تولید و فناوری اطلاعات (IT) کاربرد داشته باشد.

تاریخچه جیرا

نرم افزار جیرا در ابتدا ابزاری برای ردیابی مسائل فناوری اطلاعات (IT) بود. با گذشت زمان، این ابزار به صورت محصولی برای مدیریت چرخه عمر نرم افزار درامد که به توسعه دهندگان این امکان را می داد تا تمامی جنبه های توسعه نرم افزار را از مرحله تولد تا انقضاء کنترل کنند. به مرور زمان نرم افزار جیرا به ابزاری شناخته شده برای مدیریت چرخه عمر نرم افزار تبدیل شد و در حال حاظر روش های چابک و توسعه سریع نرم افزار را نیز شامل می شود.

شرکت اطلسین در شهر سیدنی استرالیا واقع شده است. این شرکت نرم افزار جیرا را در سال 2002 منتشر کرد. رقیب اصلی جیرا نرم افزار اینفلکترا (Inflectra) از شرکت SpiraTeam است.

پکیج‌های جیرا

هسته (Core)

نرم افزار

داشبورد

Align

هسته جیرا

هسته جیرا عموما در زمینه مدیریت بازرگانی استفاده می شود و در نتیجه بیشتر در بین تیم های بازرگانی، بازاریابی، مالی، منابع انسانی، حقوقی و اجرایی محبوبیت دارد. کاربردهای هسته جیرا شامل موارد زیر می شود:

 • مدیریت کارها
 • پیگیری پروژه های تجاری عمومی و مدیریت فراید از طریق جریان های کاری
 • نمایش پیشرفت پروژه و کارها از طریق داشبورد
 • پیگیری کلی کارها و ارائه گزارش
هسته جیرا

نرم افزار جیرا

نرم افزار جیرا بیشتر برای پیگیری پروژه و ردیابی مسائل استفاده می شود. کاربران این بسته شامل مدیران فنی، مهندسین و توسعه دهندگان نرم افزار، صاحبان محصول، تیم های توسعه، متخصصان اسکرام و تیم های کنترل کیفی می شود. کاربردهای نرم افزار جیرا شامل موارد زیر می شود:
● توسعه نرم افزار
● ارائه گزارش در مورد پروژه های چابک
● تخته های مجازی اسکرام و کانبان
● ارائه گزارش در مورد مسائل، بُرهه ها و تاریخ های تحویل در بخش داشبورد
● تخصیص مسئله
● برنامه ریزی معوقه

داشبورد جیرا

میز خدمات جیرا برای سرویس دهی به مشتریان طراحی شده است و همچنین می تواند به عنوان میز خدمات فناوری اطلاعات نیز کاربرد داشته باشد. کاربران اصلی این بسته اپراتورهای بخش پشتیبانی هستند و این افراد وظیفه دارند تا روی بلیط ها کار کرده و با مشتریان در تماس باشند. در بخش میز خدمات جیرا اپراتورها می توانند به صفحه درگاه مشتریان دسترسی داشته باشند، نظرات منتشر شده در بخش خصوصی و عمومی مسائل را نظارت کرده، محتواهای منتشر شده را با استفاده از یک پایگاه اطلاعاتی متصل کنترل کرده و همچنین می توانند به صف ها، اهداف موافقت نامه سطح خدمات، گزارش ها و فهرست های مشتریان نیز دسترسی داشته باشند. از دیگر کسانی که معمولا با میز خدمات جیرا سرکار دارد می توان به ناظران بخش پشتیبانی، کاربران مستقل، کارکنان و مشتریان اشاره کرد. به طور کلی می توان موارد استفاده از این بسته را به شرح زیر خلاصه کرد:

 • مدیریت حوادث و مشکلات
 • پیگیری معیارهای مورد نظر مانند موافقت نامه های سطح خدمات
 • مدیریت پشتیبانی
 • وجود درگاهی آزاد برای مشتریان که زیر نظر پایگاه اطلاعاتی مدیریت می شود
 • مدیریت تغییر

جیرا الاین (Align)

این نرم افزار همچنین بسته چهارمی را به نام جیرا اِلاین ارائه می کند که بر روی توسعه نرم افزار به روش چابک تمرکز دارد. این سرویس به کاربران این امکان را می دهد تا استراتژی تجاری خود را با فرایند اجرای فنی همسان سازی کنند.

جیرا اِلاین عموما توسط مدیران پروژه، مهندسین قطار توسعه، مدیران سبد سهام، تیم های تحول، مدیران محصول، مدیران اجرایی و تیم های تحویل استفاده می شود. کاربردهای این بسته به شرح زیر است:

 • بهینه سازی ارزش مشتری از طریق همسان سازی سرمایه گزاری های راهبردی با ارزش مشتری جهت تسریع فرایند دسترسی به نتایج؛
 • گردآوری اطلاعات مرتبط با تیم ها جهت ارائه دیدی اشکار نسبت به عملکرد کلی شرکت؛ و
 • هماهنگ سازی هر یک از تیم ها با راهبردی خاص جهت مشخص نمودن مقیاس پروژه و میزان وابستگی تیم ها و ایجاد نقشه راه

جیرا چه کاربردی دارد؟

نرم افزار جیرا عموما برای مدیریت طول عمر نرم افزار، مدیریت آزمایش و مدیریت پروژه استفاده می شود. از کاربردهای خاص این نرم افزار می توان به ردیابی مشکلات و مسائل در کنار ساختن داستان کاربر اشاره کرد. داستان کاربر ابزاری است که در توسعه نرم افزار به روش چابک جهت دست یابی به دیدی کلی از ویژگی های نرم افزار از دیدگاه کاربران نهایی استفاده می شود. این امر باعث می شود تا ابزاری برای مدیریت نیازهای پروژه ایجاد شود که می توان از ان جهت ساختن فعالیت ها استفاده کرد.
در محیط چابک، داستان های کاربر معمولا به صورت دست نویس یا چاپی روی کاغذ یادداشت قرار می گیرند و سپس روی تخته اسکرام چسبانده می شوند. نرم افزار جیرا به کاربران خود این امکان را می دهد تا با استفاده از ضرب الاجل ها و شاخص ماسکو (اصطلاح ماسکو خود یک مخفف برگرفته از حروف اول هر یک از چهار دستهٔ اولویت‌بندی 1.باید باشد، 2.خوب است باشد، 3.می‌تواند باشد، 4.می خواهم باشد است) است به صورت دیجیتالی داستان های کاربر را ضبط کرده و انها را اولویت بندی کنند. در این مرحله می توان داستان کاربر را با در نظر گرفتن ویژگی های خاص آن و در بازه زمانی مشخصی به یک طرح کوتاه مدت که برای اجرایی کردن داستان به ان نیاز هست اختصاص داد و سپس ان را به اعضاء تیم سپرد.
گرچه تمرکز اولیه نرم افزار جیرا بر روی ردیابی پروژه و مسائل بوده است، این نرم افزار بین تیم های مدیریت موارد ازمایشی نیز در حال محبوب شدن است. این امر موجب می شود تا بتوان فرایند توسعه و ازمایش را در یک سیستم انجام داد. کیوتست ابزاری برای مدیریت ازمایش است که بر بستر نرم افزار جیرا توسعه یافته که شامل هر دو سطح نیازمندی و نقص می گردد. این ابزار این امکان را برای کاربران فراهم می سازد تا سریع تر کار کرده و بتوانند برنامه ریزی و ازمایش های مرتبط با کار خود را به صورتی موثرتر انجام دهند. با استفاده از ابزار کیوتست به راحتی می توان در بستر جیرا انواع مسائل — مانند داستان های کاربر و فعالیت ها – را جهت ارائه پشتیبانی برای نمونه های ازمایشی مشاهده کرد. کاربران کیوتست همچنین می توانند گزارش های لحظه ای از فرایند انجام ازمایش های خود را در کنار پشتیبانی مسائل جیرا داشته باشند. علاوه بر این کیوتست این امکان را برای کاربران خود فراهم می سازد تا پروژه های ازمایشی خود را با پروژه های جیرا تطابق داده تا از این طریق راندمان کاری خود را بیش از پیش افزایش دهند.

تیم هایی که از نرم افزار جیرا استفاده می کنند را می توان به چندین جریان کاری موجود اختصاص داد. برای پروژه های جدید یا داستان های کاربر، تیم ها می توانند جریان های کاری جدیدی را با سرهم کردن اهداف پروژه و شیوه های تعیین شده بسازند. با جمع آوری اطلاعات ورودی کاربران، این نرم افزار از فعالیت های هر یک از تیم ها پشتیبانی می کند. این امر باعث شده تا در نسخه های جدیدتر تغییراتی ایجاد شود که خود این موضوع موجب می شود تا نسخه های جدید سریع تر عرضه شوند.

نرم افزار جیرا از نوعی رابط برنامه نویسی کاربردی با معماری رِست (REST) استفاده می کند که این امکان را برای کاربران فراهم می سازد تا بتوانند از ابزارهای مختلفی در طیف گسترده ای از سیستم ها استفاده کنند. کاربران می توانند بین جیرا و سیستم مورد نظر رابط خود را بسازند یا اینکه می توانند از یکی از رابط های آماده شده توسط بازار اطلسین استفاده کنند—این بازار پلتفرمی است که کاربران این شرکت می توانند در آن برنامه های ساخته شده توسط خود را به دیگر کاربران به فروش برسانند. از نرم افزارهایی که با پلتفرم جیرا ادغام می شوند می توان به سیلزفورس (Salesforce)، گیت هاب(GitHub)، گیت لب (GitLab)، سرور تیمی مایکروسافت (Microsoft Team Foundation Server)، ویژوال استودیو(Visual Studio Team Services)، پرفورس (Perforce) و ServiceNow نام برد.

علاوه بر این، سرویس های مختلف شرکت اطلسین را هم می توان با یکدیگر ادغام کرد. این امر اجازه می دهد تا اطلاعات از یک نرم افزار اطلسین به دیگری راحت قابل انتقال باشد. برای نمونه، می توان با استفاده از کانفلوئنس (Confluence) در جیرا مسائل مختلفی را ایجاد کرد و همچنین با استفاده از کانفلوئنس می توان گزارش ها و داشبورد جیرا را نیز مشاهده کرد.

مزایای نرم افزار جیرا

 • مقرون به صرفه: قیمت بسته های جیرا تقریبا نصف قیمت برنامه های منتشر شده توسط شرکت های رقیب است. پشتیبانی و نگهداری آسان برنامه ها این امکان را فراهم می سازد تا فرایند ارتقاء و شخص سازی در این برنامه ساده تر و سریع تر انجام شود که این امر موجب کاهش هزینه های نهایی می شود.
 • قابلیت همکاری: نرم افزار جیرا مجموعه بزرگی از روابط برنامه نویسی کاربردی با معماری رِست را در خود جای داده است. این نرم افزار بیش از دو هزار گزینه افزودنی و یک کیت توسعه نرم افزار دارد که به شرکت ها کمک می کند تا نرم افزار جیرا را به صورتی بهینه تر توسعه و گسترش دهند تا بتوانند پلتفرم سازمانی حرفه ای را خلق کنند.
 • رابط کاربری آسان: شرکت ها و کاربران مختلف ترجیح می دهند تا از نرم افزار جیرا به دلیل خلاقیت و سادگی رابط کاربری آن استفاده کنند. بعلاوه پشتیبانی که با وجود انجمن های گفت و گو و منابع اسنادی آزاد از این برنامه می شود به کاربران کمک می کند تا به طور عملی نحوه استفاده از این ابزار را فرا گیرند.
 • راه اندازی سریع: جیرا را می توان به صورت برنامه ای تحت وب بر روی سیستم عامل های ویندوز و لینوکس استفاده کرد. همچنین این نرم افزار به گونه ای طراحی شده تا فضای کمی را روی سیستم اشغال کند.
 • انعطاف پذیر: شرکت های کوچک، نیمه بزرگ و بزرگ همگی می توانند از این نرم افزار برای حل مسائل ساده و یا پیچیده استفاده کنند.
 • قابل شخصی سازی: قابلیت شخصی سازی محصولات شرکت اطلسین برای رفع تمامی نیازهای یک سازمان نرم افزار جیرا را به گزینه ای مطلوب برای طیف وسیعی از شرکت ها و پروژه ها تبدیل می سازد.
یک مرد با حالتی آسوده در حال نگاه کردن به صفحه نمایش

بعلاوه نرم افزار جیرا از پایگاه های داده بزرگ مانند MySQL، Microsoft SQL، Server و Oracle پشتیبانی می کند. همچنین می توان از مرورگر های کروم، اکسپلورر و فایرفاکس نیز با این برنامه استفاده کرد.

قیمت گذاری جیرا (Jira)

اگر سازمانی قصد دارد تا از نرم افزار جیرا استفاده کند این امکان را دارد تا برای هفت روز بدون هیچ محدودیتی در اندازه تیم ها به صورت مجانی از سرویس های این نرم افزار استفاده کند. اگر شرکتی قصد خرید جیرا را داشته باشد می تواند آن را به صورت سرویسی ابری با پرداخت های ماهانه استفاده کند یا اینکه تمامی سرویس های در محل را به صورت یکجا خریداری کنند. قیمت های سرویس های در محل براساس تعداد افراد تیم ها و اینکه شرکت این نرم افزار را برای سرور یا مرکز داده نیاز دارد متغیر است.

قیمت ها و شرایط هسته جیرا (Jira Core):

 • نسخه مجانی: این نسخه تا 10 کاربر را به صورت مجانی پشتیبانی می کند. همچنین این نسخه شامل 2 گیگ فضای ذخیره سازی است و کاربران می توانند برای پشتیبانی به انجمن جیرا دسترسی داشته باشند. کاربران دسترسی ناشناس، امکانات پیشرفته و دسترسی به گزارش های حسابرسی را دارا نمی باشند.
 • نسخه استاندارد: قیمت اولیه این نسخه 5 دلار در ماه به ازای هر کاربر است و تا پنح هزار کاربر را نیز پشتیبانی می کند. این نسخه شامل 250 گیگ فضای ذخیره است و کاربران می توانند در ایام کاری به پشتیبانی دسترسی داشته باشند.

قیمت ها و شرایط نرم افزار جیرا (Jira Software):

 • نسخه مجانی: تا 10 کاربر امکان استفاده مجانی وجود دارد. این نسخه شامل 2 گیگ فضای ذخیره است و و کاربران می توانند برای پشتیبانی به انجمن جیرا دسترسی داشته باشند. کاربران دسترسی ناشناس، امکانات پیشرفته و دسترسی به گزارش های حسابرسی را دارا نمی باشند.
 • نسخه استاندارد: قیمت اولیه این نسخه 7 دلار در ماه به ازای هر کاربر است و تا پنح هزار کاربر را نیز پشتیبانی می کند. این نسخه شامل 250 گیگ فضای ذخیره است و کاربران می توانند در ایام کاری به پشتیبانی دسترسی داشته باشند.
 • نسخه ویژه (پرمیوم): قیمت اولیه این نسخه 14 دلار در ماه به ازای هر کاربر است و تا پنح هزار کاربر را نیز پشتیبانی می کند. در این نسخه فضای ذخیره سازی نامحدود است و کاربران به پشتیبانی ویژه 24 ساعته دسترسی دارند.

قیمت ها و شرایط میز خدمات جیرا (Jira Service Desk):

 • نسخه مجانی: تا 3 اپراتور امکان استفاده مجانی وجود دارد و هیچ محدودیتی برای تعداد مشتریانی که به این سرویس دسترسی دارند وجود ندارد. اپراتورها به گزارش های حسابرسی دسترسی ندارند. این نسخه شامل 2 گیگ فضای ذخیره سازی است و کاربران می توانند برای پشتیبانی به انجمن جیرا دسترسی داشته باشند.
 • نسخه استاندارد: : قیمت اولیه این نسخه 20 دلار در ماه به ازای هر کاربر است و تا پنح هزار کاربر را نیز پشتیبانی می کند. این نسخه شامل 250 گیگ فضای ذخیره است و کاربران می توانند در ایام کاری به پشتیبانی دسترسی داشته باشند.
 • نسخه ویژه (پرمیوم): قیمت اولیه این نسخه 40 دلار در ماه به ازای هر کاربر است و تا پنح هزار کاربر را نیز پشتیبانی می کند. در این نسخه فضای ذخیره سازی نامحدود است و کاربران به پشتیبانی ویژه 24 ساعته دسترسی دارند.

جیرا یک مشابه کاملا فارسی و بومی سازی شده هم داره که توسط شرکت سازمان یار ارائه میشه 👈